Wytrzymała kurtyna pożarowa

Profesjonalne usługi meblowe

Wytrzymała kurtyna pożarowa

W czasie pożaru budynku nikt kto się w nim znajduje nie jest bezpieczny. Ogień potrafi być nieprzewidywalny i doskonale o tym wiedzą konstruktorzy budynków oraz osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w budynkach, dlatego też stosowane są różne zabezpieczenia.

Do czego służy automatyczna kurtyna pożarowa?

automatyczne kurtyny pożarowePrawo budowlane nakazuje stosowania określonych zabezpieczeń w celu zapobiegania i spowalniania rozprzestrzenianiusię ewentualnego pożaru. Przeważnie są to czynne lub bierne zabezpieczenie przeciwpożarowe, które znajdziemy we wszystkich budynkach publicznych. Mogą to być systemy ostrzegania przez zagrożeniem, czujniki dymu, ognia czy podwyższonej temperatury, ale także specjalne farby pęczniejące, które nanoszone są na stalowe elementy konstrukcji. W wielu galeriach handlowych, halach, magazynach czy nawet na lotniskach stosowane są automatyczne kurtyny pożarowe, które ułatwiają sprawną ewakuację znajdujących się w budynkach osobom oraz w znaczący sposób spowalniają rozprzestrzenie się pożaru. Tego typu kurtyny są wykonane z wyjątkowo trwałych i ognioochronnych materiałów, które nie przepuszczają powietrza ani dymu. Są one wzmocnione włóknem szklanym oraz drutem stalowym, dzieki czemu stanowią idealną ochronę pozwalającą na utrzymanie stałej temperatury poniżej wartości krytycznej. W sytuacji pojawienia się pożaru, kurtyna automatyczne się rozwija i szczelnie wydziela określony obszar. Przeważnie składa się z płaszcza, wału, prowadnic i napędu, które zapewniają skuteczna ochronę.

Kurtyny pożarowe są najczęściej stosowane w obiektach wielkopowierzchniowych, w których nie ma możliwości zastosowania innych mechanizmów przeciwpożarowych. Ich zaletą jest możliwość wkomponowania w elewacje czy zabudowę, przez co nie są widoczne.