Zastosowanie gaśnic przeciwpożarowych

Profesjonalne usługi meblowe

Zastosowanie gaśnic przeciwpożarowych

 

Jako strażak, wiem jak istotne są działania przeciwpożarowe. W każdej szkole, przychodni czy inne instytucji powinny znajdować się gaśnice w wyznaczonych do tego miejscach. Gaśnice nie są urządzeniami często używanymi, jednak nigdy nie wiadomo, kiedy użycie takiej gaśnicy może uratować komuś życie.

Konieczność używania gaśnic

gaśnica 6 kgDo Ochotniczej Straży Pożarnej należę już od wielu lat. Zdaję sobie sprawę z tego jak istotne są przepisy związane z ochroną przeciwpożarową, jednak wiem też, jak często te przepisy są bagatelizowane i lekceważone. Jako argument koronny podaje się rzadko występujące pożary w takich miejscach lub inne podobne treści. Rzadkie występowanie pożarów w wielu instytucjach jest jednak efektem działań przeciwpożarowych, a nie dziełem przypadku. Zdarza się jednak, że mimo najlepszych zabezpieczeń, jakaś awaria spowoduje pożar. Wówczas niezbędne są gaśnice. Gaśnice powinny być rozmieszczone w każdej instytucji, każdy kierowca powinien posiadać w samochodzie gaśnicę. Dobrze jest, aby gaśnica znajdowała się także w każdym gospodarstwie domowym. Gaśnica może uratować komuś życie. Gaśnica 6 kg to gaśnica posiadająca sporą ilość składnika gaśniczego, dzięki czemu nadaje się także do gaszenia większych płomieni. Oczywiście przy dużych pożarach potrzebna jest interwencja straży pożarnej, jednak wiele razy właśnie dzięki gaśnicy udało się zgasić zarzewie ognia i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się dalej i utworzenia znacznie większego pożaru.

Rodzajów gaśnic jest wiele, najbardziej znanymi są śniegowe oraz proszkowe. Gaśnica proszkowa jest gaśnicą najczęściej zalecaną dla instytucji lub do samochodów. Każda gaśnica ma za zadanie gasić płomień, dobrze jest jednak zapoznać się z oznaczeniami, do gaszenia jakich typów ognia nadaje się dana gaśnica.