Właściwości filcu z włosia naturalnego

Profesjonalne usługi meblowe

Właściwości filcu z włosia naturalnego

Filc jest jednym z najstarszych materiałów tekstylnych, a historia jego produkcji sięga kilku tysięcy lat przed naszą erą. Mogłoby się wydawać, że nie będzie dla niego miejsca na rynku bardzo nowoczesnych surowców. Dzieje się jednak zupełnie odwrotnie ponieważ filc zyskuje na funkcjonalności i jest chętnie wykorzystywany w bardzo dużej liczbie gałęzi produkcyjnych. Na rynku flic funkcjonuje w postaci naturalnej oraz syntetycznej.

Zastosowania naturalnego filcu z włosia zwierzęcego

dekoracyjny filc naturalnyPomimo upływu tysięcy lat idea produkcji filcu ciągle pozostaje niezmienna. Oczywiście jest wytwarzany masowo na liniach produkcyjnych z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń ale w oparciu o dawną metodę filcowania określaną również spilśnianiem. Obecnie do wytwarzania filcu naturalnego wykorzystuje się przede wszystkim owcze runo ze względu na łatwość jego pozyskania. Zostaje ono namoczone w wodzie i bardzo dokładnie wymieszane. Mokrą masę naturalnych włókien rozkłada się równomiernie i poddaje suszeniu. Powstają w ten sposób filcowe maty o zróżnicowanej grubości dostosowanej do potrzeb dalszego przetwarzania. Filc naturalny jest barwiony na wiele kolorów co również sprzyja dostosowaniu do konkretnej produkcji. Ogromne zastosowanie ma dekoracyjny filc naturalny nazywany także designerskim. Wytwarza się z niego niezliczone produkty o charakterze ozdobnym i użytkowym. Ze względu na właściwości izolacji termicznej i akustycznej oraz efektownemu wyglądowi świetnie się sprawdza się jako materiał do okrywania ścian. Jest to materiał ekologiczny, nietoksyczny bardzo chętnie wykorzystywany przez branżę odzieżową, wnętrzarską i meblową. Niebagatelne znaczenie ma dostęp do najnowocześniejszych technologii formowania co umożliwia produkcję najróżniejszych detali. Filc naturalny jest bardzo odporny na wchłanianie kurzu i wody dzięki zastosowaniu odpowiednich metod.

Dostępny obecnie na rynku filc designerski to znakomity materiał do produkcji dekoracji wnętrz. Wytwarza się z niego podkładki pod talerze, bieżniki, dywany, naklejki na ściany. Bardzo duża ilość praktycznych produktów jest wyrabiana na bazie filcu. Są to torebki, etui, breloki, ozdoby świąteczne i opakowania na prezenty. Pełnię wiedzy na temat naturalnego filcu ozdobnego znajdziemy na stronach internetowych.