Do czego służy transformator ochronny?

Profesjonalne usługi meblowe

Do czego służy transformator ochronny?

Transformator jest to urządzenie, które służy do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego, z jednego obwodu do drugiego za pomocą indukcji. Czyli, upraszczając zmienia napięcie prądu przemiennego z wyższego na niższe lub odwrotnie. Odbywa się to kosztem natężenia. Zastosowanie transformatorów jest bardzo istotne w energetyce przy przesyłania i rozdzieleniu energii elektrycznej, jak i w zakładach przemysłowych, a nawet w urządzeniach codziennego użytku, jak radioodbiornik czy zasilacz do urządzeń elektronicznych. Występuje wiele rodzajów transformatorów klasyfikowanych, ze względu na zapotrzebowanie.

Jak działa transformator ochronny?

nowoczesne transformatory ochronneBardzo istotnym urządzeniem jest transformator bezpieczeństwa, inaczej ochronny. Wykorzystywany jest głównie do zasilania obwodów elektrycznych w najbardziej newralgicznych miejscach, gdzie może dojść do porażenia prądem. Jego zadaniem jest obniżenie napięcia do bezpiecznej wielkości. Wykorzystywany jest w instalacjach i przemysłowych i energetycznych o niskim napięciu, a także w szafkach rozdzielczych i skrzynkach sterowniczych. Nowoczesne transformatory ochronne służą do zasilania urządzeń elektrycznych napięciem, które nie stwarza zagrożenia. Są wyposażone w gwarantowane oddzielenie uzwojeń: pierwotnego i wtórnego. Przy stosowaniu tych urządzeń należy pamiętać, by dobrać go odpowiednio do mocy nominalnej, najlepszy jest 20% zapas mocy. Najczęściej wykorzystywane są jako transformatory jednofazowe. Znajdują zastosowanie do zasilania stałych elementów świetlnych, urządzeniach do sterowania oświetleniem, stacjonarnych urządzeń o dużym zagrożeniu porażeniem, jak warsztaty i kanały samochodowe, kotłownie gazowe, czy pomieszczenia z mokrą podłogą lub dużą wilgotnością. Zapewniają wtedy maksimum bezpieczeństwa osobom pracującym.

Na rynku występuje szeroką gamą tego typu produktów w różnych przedziałach cenowych, w zależności od potrzebnych parametrów. Kiedy planuje się zakup takiego urządzenia, warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy dobiorą właściwy transformator do naszych potrzeb, ponieważ jest duża ilość produktów o różnej mocy, wymiarach, czy sposobie chłodzenia. Poza tym ważne jest też, żeby właściwie doszacować go do naszych potrzeb długofalowych działań i potrzeb.